Podzim je období sklizně. Ze zahrádek mizí postupně vše, co by znamenalo potravu pro drobné ptáky, kteří jsou však během roku velkými pomocníky zejména pro zahrádkáře. Drobní ptáci, především sýkorky, znamenají malou záchranu pro každou zahrádku. Jejich hlavní potravou během roku jsou drobní broučci, červíci a larvy, které by jinak hodovali na úrodě v zahrádce. Během podzimu a zimy jsou odkázáni na pomoc lidí a potravu, která je pro ně dostupná.
Přitom vytvořit místo, které by tyto pomocníčky nasytilo během chladných dní, je více než snadné. Postačí pevná miska, kterou uložíme na místo chráněné před větrem a dalšími zvířaty, především kočkami. Do okolí misky uložíme přírodniny v podobě větviček, mechu a kamínků, které by nahradily strom v přírodě nebo kryté zákoutí vhodné k malé svačince. Pokud to jen trochu jde, nejlépe je využít parapet nebo balkonový prostor. Potom už jen sledujeme divadelní představení malých jedlíků, kteří zaručeně navštíví připravené pohoštění.
Další variantou je sáček od cibule, česneku nebo jiné zeleniny naplněný ptačím zobem a zavěšený na větvích stromů, které jsou v dosahu. Postačí i slunečnice zavěšená na větvi a nezbyde jediné zapomenuté slunečnicové semínko, které by uniklo malým návštěvníkům.
Klasickým krmítkem, ať je zakoupené nebo doma vyrobené, zaručeně nic nezkazíte. Naopak budou mít malí pomocníci nejen potravu, ale také úkryt a přístřeší v tuhých mrazech nebo zimní plýskanici.
Co dobrého použít?
Nejlepší potravou pro drobné ptáky jsou právě slunečnicová semínka. Nepohrdnou však i dalšími potravinami, jako je najemno nastrouhaná strouhanka, semínka máku, drobné obiloviny nebo i ptačí zob běžně dostupný v obchodech. Tito ptáčci jsou vděční za jakoukoli dobrůtku, kterou jste ochotni postrádat a pokud se jeden rok krmítko osvědčí, je to zárukou pro pravidelnou každoroční návštěvu. Krmítko je možné využívat celoročně, není podmínkou, že krmení těchto drobných ptáčků je dovoleno jen v období zimy a podzimu.